ⓘ Free online encyclopedia. Did you know?

Kultura e Komanit

Kultura e Komanit - Ne vitin 1898 u ra ne gjurme te nje varreze te madhe, prane Kalase se Dalmaces, ne fshatin Koman te Pukes. Ne vazhdim u zbulua nje numer i madh varrezash te ngjashme, rreth 30, te perhapura kryesisht ne Shqiperine e Veriut ne ...

Kultura e Butmirit

Kultura e Butmirit eshte e perhapur ne zonen perreth rrjedhes se poshtme dhe te mesme te lumit Bosnja dhe paraqet njeren nder grupet me te rendesishme kulturore nga periudha e hershme neolitike ne Europe. Besohet se grupi i Butmirit eshte formuar ...

Kultura tradicionale

Kultura tradicionale Kultura tradicionale e nje populli, e nje kombi, permban doket dhe zakonet, menyren e jeteses kolektive, komunikimin dhe krijimtarin gojore. Kultura gojore dhe kultura e shkruar- Kultura gojore eshte me e hershme se kultura e ...

Kultura Azteke

Kultura Azteke, gjithashtu e njohur si kultura e lashte meksikane, ishte nje kulture qe lulezoi ne territorin e Meksikes ne periudhen mes 1300 deri ne 1521, kur u krijua Perandoria Azteke.

Kultura e Austrisë

Ne epoken e filmave pa ze, Austria ishte nje nga prodhuesit kryesor te filmave. Shume nga regjisoret e Austrise, aktoret, autoret dhe kinematografet kane punuar poashtu ne Berlin. Me i famshmi ishte Fritz Lang, drejtori i Metropolit. Pas Anschlus ...

Kultura e Francës

Kultura e Frances ishte nje kulture shume moderne. Ajo kulture kishte folkorin e saj, legjendat e saj,besimin e saj,menyren e saj te veshjes,menyren e saj te gatimit etj.

Kultura cucuteni

Ishte kultura qe hodhi themelet per civilizimin e ri boteror, U zhvillua ne Ballkan, kryesisht ne pjesen perendimore. Kjo kulture perfshinte tradita zakonore dhe veprimtari patriarkale, kryesisht mes burrash, qe sherbenin per rrefimin e forces ap ...

Hinduizmi

Fete qe kane lindur dhe jane zhvilluar ne gadishullin indian quhen fe indiane. Krahas ngjashmerise se karaktereve gjenerale te tyre, keto, me ndikimin e themeluesve dhe me zhvillimin historik te tyre, kane specifika dhe zhvillim te posaçem. Ne kr ...

Burhanedin Xhemaili

Burhanedin Xhemaili eshte nje shkrimtar, poet. Shkollen e mesme e kreu ne Kumanove, ndersa Fakultetin Filologjik Dega" Gjuhe dhe Letersi Shqipe” ne Shkup. Ka punuar profesor i Gjuhes dhe Letersise Shqipe ne Shkollen e Mesme Ekonomike ne Kumanove. ...

Kim Mehmeti

Kim Mehmeti ka lindur ne fshatin Gerçec, Shkup ne vitin 1955. Eshte i njohur si shkrimtar, romansier, tregimtar, eseist, publiciste dhe perkthyes nga gjuha maqedonase ne gjuhen shqipe dhe anasjelltas. Eshte nje nder themeluesit se perjavshmes" Lo ...

Kombi

Kombi, fjala qe ne gjuhen shqipe sherben per te pershkruar nacionin, eshte nje bashkesi e qendrueshme njerezish e formuar mbi bazen e nje gjuhe, territori, jete ekonomike, etnie ose mbrujtjeje psikologjike te perbashket te manifestuar ne nje kult ...

Umberto Eco

Umberto Eco ishte nje shkrimtar, filozof, kritik letrar, semiolog dhe profesor universiteti italian. Njihet me se shumti per romanin e tij te 1980 Il nome della rosa, me pas shkruajti romane te tjera si Il pendolo di Foucault dhe Lisola del giorn ...

Gjuhët lindore gjermanike

Gjuhet lindore gjermanike jane nje grup gjuhesh gjermane te zhdukur te familjes indo-evropiane te folur nga popujt gjermanike lindore. Gjuhet e vetme lindore gjermanike, te cilat jane te njohura tekste, jane gotikja dhe dialekti i tij, gotikja e ...

Ramush Rama

Ramush Rrahim Rama I lindur me 25. 03. 1934 ne Baraine, Komuna Podujeve. Shkollen fillore katerklaseshe e kreu ne Orllan, kurse paragjimnazin ne Podujeve ne vitin 1950. Shkallen e pare te Fakultetit Filozofik e kreu ne Prishtine me 1964 - dega gj ...

Vehbi Kikaj

Vehbi Kikaj eshte lindur me 1942 ne fshatin Lupç i Poshtem te Podujeves dhe nderroi jete ne vitin 1986 ne Prishtine. Eshte njeri nga shkrimtaret tane me te shquar per femije. Ai shkroi pak per tridhjete vjet te krijimtarise se panderprere letrare ...

Shefkije Islamaj

Shefkije Islamaj lindi me 25.10.1953 ne fshatin Likovc te Skenderajt. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje me 1968, ndersa shkollen Normale ne Mitrovice me 1972. Me 1977 mbaroi Fakultetin Filozofik - Dega Gjuhe dhe Letersi Shqipe ne Prishtine, n ...

Edwart Sapir

Edward Sapir ishte nje amerikan antropolog-gjuhetar, i cili eshte konsideruar gjeresisht te jete nje nga figurat me te medha ne zhvillimin e hershem te disiplines se gjuhesise. Sapir ka lindur ne Pomeranine Gjermane; prinderit e tij emigruan ne S ...

E vërteta përvëluese e Aristidh Kolias

E verteta perveluese e Aristidh Kolias eshte liber, ese nga Kolec Traboini, qe lidhen me te verteten e studiuesit arvanitas Aristidh P. Kolia si dhe te popullsise arvanitase ne Greqi, te ciles racizmi dhe gjenocidi sistematik i qarqeve ultranacio ...

Sllavço Kovilloski

Sllavço Kovilloski, liriku i shquar maqedonas i gjenerates elitare, eshte poet, prozator, perkthyes dhe historian i letersise.

Katedralja e Krishtit shpëtimtar

Kisha ose Katedralja i Krishtit Shpetimtar eshte nje kishe e krishtere ortodokse serbe e paperfunduar, e cila filloi ndertimin ne 1992. Ndertimi, i cili duhej te perfundonte ne vitin 1999 ne kampusin e Universitetit te paraluftes ne Prishtine, u ...

Nektar Tërpo

Nektar Terpo ishte nje studiues fetar dhe murg vlleh nga Voskopoja dhe autor i nje libri te rendesishem fetar, i quajtur "Nje doracak i quajtuar besim", i cili u botua se pari ne 1732. Terpo, se bashku me Shen Kozmain, ishte nje nga kontribuesit ...

Përmeti

Ne antikitet kjo zone njohej me emrin Trifilia dhe qe pjese e "Rajonit Melotid". Sipas legjendes qyteti ka marre kete emer nga heroi i koheve te lashta i quajtur Premt i cili per te mos rene i gjalle ne duart e armiqve u hodh nga "Guri i Qytetit" ...

Filati

Filati eshte e vendosur ne nje zone kryesisht malore. Malet e Murganes shtrihen ne veri, ne kufi me Shqiperine. Qyteza Filati eshte e vendosur ne jugperendim te Konices, ne perendim te Janines, ne verilindje te Gumenices dhe ne juglindje te Saran ...

Shkolla shqipe e Prizrenit

Shkolla e Pare Shqipe e Prizrenit eshte institucioni i pare arsimor me karakter kombetar dhe laik ne Kosove. Fillimisht u hap e ashtuquajtura Shkolla Shqipe e Djemve e cila filloi nga puna me daten 1 maj te vitit 1889 ne qytetin e Prizrenit. Me v ...

Fan Noli

Theofan Stilian Noli, i njohur si Fan Noli, ka qene dramaturg, prift, perkthyes, politikan, diplomat, poet e historian shqiptar.

Kuçova

Kuçova ka qene vendbanimi i hershem Ilir i fisit Desaret. Nga germimet e bera ne periferi te qytetit te Kuçoves ne komunen Perondi ku ndodhet sot Kisha e vjeter e Shen Nikolles del se kjo treve ka qene nje vendbanim i lashte me nje kulture te zhv ...

Kukësi

Kukesi eshte qytet ne Shqiperine verilindore, i shtrire ne koordinatat 42.09° V, 20.43° L. Eshte qendra e Qarkut Kukes. Shtrihet ne rreze te Malit te Gjallices dhe ne breg te Liqenit te Fierzes, ne Rrafshen e Lumes. Motoja e qytetit eshte" Qyteti ...

Shkupi

Shkup eshte kryeqyteti dhe qyteti me i madh i Maqedonise se Veriut. Gjate periudhes ilire Shkupi ishte kryeqender e Dardanise dhe njihej me emrin Scupi. Shqiptaret sot perbejne rreth 33%-35% per qind te popullates se Shkupit. Territori i Shkupit ...

Zef Jubani

Gjyshi i Zef Jubanit, Ilia iken nga vendlindja e tij ne mbarim te shek. XVIII kur Karamahmud Pashe Bushatlliu deshti ti dale dore Sulltanit, lidhi bese me Dukagjinin, ndoshta me kompetenca te bylykbashit. Me 1787, ndihmoi Ahmet Pashe Bushatlliun ...

Xhamia e Mbretit

Xhamia e Mbretit e njohur edhe si Xhamia e Madhe ose Xhamia e Sulltan Mehmet Fatihut II eshte ne rrugen" Nazim Gafurri”, oborri i saj eshte ne forme trekendeshi dhe kufizohet me tri rruge, dy rruget anesore qojne drejt tregut te gjelber, ndersa r ...

Nomenklatura e UNESCO-së

Nomenklatura e UNESCO-se eshte nje sistem i zhvilluar nga UNESCO per klasifikimin e punimeve shkencore dhe te disertacioneve te doktoratures. Ajo ka tre versione te sistemit, duke ofruar nivele te ndryshme te perpunimit nepermjet kodeve 2, 4, dhe ...

Vende të trashëgimisë botërore

Vend i Trashegimise Boterore eshte nje vend i cili eshte listuar nga Organizata per Edukim, Shkence dhe Kulture e Kombeve te Bashkuara si i nje rendesie te veçante kulturore ose fizike. Lista mirembahet nga Programi i Trashegimise Boterore nderko ...

Lista e Trashëgimive Botërore në rrezik

Lista e trashegimise boterore ne rrezik eshte perpiluar nga ana e organizata e Kombeve te Bashkuara per Arsim, Shkence dhe Kulture permes Komitetit per Trashegimise Boterore sipas nenin 11.4 te Konventes se Trashegimise Boterore, e cila ishte the ...

Monumentet Mesjetare në Kosovë

Monumentet Mesjetare ne Kosove eshte nje Vend i Trashegimise Boterore qe perbehet nga kater kisha dhe manastire te krishtera ortodokse serbe, te cilat perfaqesojne bashkimin e arkitektures kishtare lindore ortodokse bizantine dhe asaj perendimore ...

Dita Ndërkombëtare e Shkrim-Leximit

Dita Nderkombetare e Shkrim-Leximit eshte 8 shtatori, ashtu siq eshte shpallur nga UNESCO me 26 tetor te vitit 1966, ne sesionin e 14-te Konferences se Pergjithshme te UNESCO-se. Ajo u festua per here te pare ne vitin 1967. Qellimi i saj eshte qe ...

Lista e vendeve të Trashëgimisë Botërore në Bjellorusi

Vendet e Trashegimise Boterore te Organizates se Kombeve te Bashkuara Arsimore, Shkencore dhe Kulturore jane vende me rendesi per trashegimine kulturore ose natyrore siç pershkruhet ne Konventen e Trashegimise Botero0re te UNESCO-s, e themeluar m ...

Lista e vendeve të Trashëgimisë Botërore në Portugali

Vendet e Trashegimise Boterore te UNESCO-s jane vende me rendesi per trashegimine kulturore ose natyrore siç pershkruhet ne Konventen e Trashegimise Boterore te UNESCO-s, e themeluar ne vitin 1972. Portugalia miratoi konventen me 30 shtator 1980, ...

Lista e vendeve të Trashëgimisë Botërore në Shqipëri

Vendet e Trashegimise Boterore nga Organizata per Edukim, Shkence dhe Kulture e Kombeve te Bashkuara jane vende me rendesi per trashegimine kulturore dhe natyrore, siç pershkruhet ne Konventen e Trashegimise Boterore te UNESCO-s, e themeluar ne v ...

Byro Ndërkombëtare e Arsimit

Byro Nderkombetare e Arsimit ose International Bureau of Education eshte organizate nderkombetare e arsimit me seli ne Gjeneve. U themelua ne vitin 1925. Nga viti 1926 e deri ne vitin 1969 drejtor i saj ka qene pedagogu francez Jean Piage. Po ket ...

Lista e vendeve të Trashëgimisë Botërore në Evropën Jugore

UNESCO ka caktuar 168 vende te Trashegimise Boterore ne te gjitha 17 shteteve sovrane te Evropes Jugore: Shqiperia, Andorra, Bosnja dhe Hercegovina, Bullgaria, Kroacia, Qipro, Greqia, Italia, Maqedonia, Malta, mali i Zi, Portugali, San Marino, Se ...

5 tetor

1991 - U paraqit versioni i pare zyrtar i sistemit operativ kompjuterik Linux kernel, versioni 0.02. 1665 - Themelohet Universiteti i Kielit. 1550 - U themelua qyteti Concepción, Kili. 2000 - Demonstrata masive ne Beograd qe çuan ne rrezimin e re ...

Modena

Qyteti i Modenas 1598-1859 ishte kryeqyteti i Dukatit te Estes dhe eshte nje Universitet i lashte dhe Kryepeshkopate. Qe nga viti 1947, qyteti eshte edhe shtepia ne Pallatin e Dukes e Akademise Ushtarake te Ushtrise dhe te karabiniereve.

Teatri i Operas dhe Baletit Odessa

Teatri Kombetar Adademik i Operas dhe Baletit Odessa eshte teatri me i vjeter ne Odessa, Ukraine. Teatri dhe Shkallet Potemkin jane ndertimet me te famshme ne Odessa. Opera e pare eshte hapur ne vitin 1810 dhe u shkaterruar nga zjarri ne vitin 18 ...

Ilir Kerni

Ilir Kerni ka lindur ne Tirane me 18 maj 1959. Ne 1977 mbaron Akademine e Baletit. Si primo - balerin u angazhua menjehere ne TOB ne Tirane. Aktualisht eshte drejtor i Teatri i Operas dhe Baletit prej vitit 2013.

Enkel Zhuti

Enkel Zhuti eshte balerin i pare dhe koreograf profesionist per te rinj, nga Tirana qe jeton e punon dhe eshte i afirmuar si artist ne Itali. Prej vitit 1991 kur Zhuti la Teatri i Operas dhe Baletit, Shqiperine per nje kurs specializimi ne Itali ...

Eftali Ndreu (Papathanasi)

Eftali Ndreu eshte nje violonçeliste shqiptare nga Shqiperia. Ka studiuar ne Liceun Artistik" Jordan Misja” dhe ka marre pjese ne te gjitha aktivitetet e organizuara nga shkolla. Ne vitet 1973-1978 vazhdoi studimet ne Akademine e Arteve. Pas stud ...

Kledi Kadiu

Kledi Kadiu lindi ne Tirane me 7 prill 1974. Ka qene gjithmone i dhene pas baletit dhe shfaqjeve te operas. Per kete prinderit e tij e mbeshteten per te realizuar endrren e tij artistike per baletin.

Armand Bora

Armand Bora, eshte regjisor shqiptar. Autor i shume veprave dhe produksioneve ne teater, opera, kinema dhe televizion. Eksperienca profesionale si regjisor 1994" Ali pashe Tepelena”. dramatizim I gjalli me te gjalle”. Pershtatje e Zi me Zi nga Kr ...

Opera Astana

Dizajni ka qene pjeserisht i bere nga Nursultan Nazarbayev, dhe ndertimi filloi me 6 korrik te vitit 2010 nen drejtimin e Mabetex Group. Ajo eshte ndertuar ne nje vend prej 9 hektare. Teatri i operes u hap ne vitin 2013, u inaugurua me shfaqjen e ...

Zhani Ciko

Zhani Ciko eshte muzikant shqiptar. Zhani Ciko lindi ne Gjirokaster me 8 dhjetor 1945. I ati i tij Mihal Ciko ishte kengetar operistik, mjeshter kori, i diplomuar ne Konservatorin "Xhuzepe Verdi" ne Milano, Itali. E ema e tij ishte profesore univ ...