ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 2

The Black Eyed Peas

The Black Eyed Peas eshte nje grup muzikor amerikan i rrymes hip-hop nga Los Anxhelos, Kaliforni. Ne grup jane momentalisht will.i.am, Apl.de.ap, Taboo dhe Fergie. Grupi muzikor ka krijuar mjaft hite nderkombetare si p.sh. "Boom Pow", "I Gotta Fe ...

West Side Family

West Side Family ose WSF jane nje grup muzikor shqiptar, te cilet luanin dhe luajne ne zhanrin e rap, hip-hop e hip-hop-folk. Perbehej nga Dr. Flori, Landi dhe Miri. Hapat e para i hodhen gjate viteve 96-97 ku lançuan kengen Tik-tak e pas saj shu ...

BimBimma

BimBimma i lindur ne vitin 1984.BimBimma eshte nje kengetar dhe autor kengesh shume i njohur, gjithashtu Pitbullat jane pjese e pandashme e tij. BimBimma – nje nder reperet e pare dhe te vetem urban, ne skenen e Hip Hop-it Kosovar. Interesi i tij ...

Nju Jork (qytet)

New York City, shkurt New York shkurtesa: NYC ose NY, zyrtarisht Qyteti i Nju Jorkut City of New York per ta dalluar ate nga shteti i Nju Jorkut, ne te cilin ben pjese, eshte qyteti me i populluar ne Shtetet e Bashkuara dhe qendra e zones metropo ...

Universiteti i Kolumbias

Universiteti i Kolumbias amglisht Columbia University eshte nje nga universitetet me te vjetra dhe me emer ne SHBA, i themeluar ne vitin 1754. Ndodhet ne Manhattan te New York dhe ben pjese ne "Ivy League", nje grup tete universitetesh me te vjet ...

Central Park

Central Park eshte nje park ne zemer te Manhattan, ne New York City, te Shteteve te Bashkuara te Amerikes. Ky park eshte hapur ne vitin 1859 dhe eshte perfunduar ne vitin 1859. Me nje gjatesi prej 4.07 km dhe nje gjeresi prej 800 m ka nje siperfa ...

Devid Rokfeler

David Rockefeller. ishte nje bankier amerikan qe sherbeu si kryetar dhe kryeshef ekzekutiv i Chase Manhattan Corporation. Ai ishte anetari me i vjeter i gjalle i gjenerates se trete te familjes Rockefeller dhe patriark i familjes nga gushti 2004 ...

Nju Jork

New York apo pronuncimi ne shqip Nju-Jork eshte nje Shtet Federal ne verilindje te ShBA. Ai kufizohet me liqenin Erie, liqenin Ontario, Kanadane, Vermont, Massachusetts, Connecticut, New Jersey, Pennsylvania dhe me Oqeanin Atlantik. Tre ishujt Lo ...

Estelle Harris

Estelle Harris lindi me 4 prill, 1928 ne Manhattan, New York si Estelle Nussbaum. Ishte nje komedian dhe aktor amerikan, nder me te miret te gjitha koherave. Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke ...

Pesë Familjet

Pese Familjet jane pese familjet me te medha te bandes kriminale ne New York City te mafias amerikano-italian, te formuar ne vitin 1931 nga Salvatore Maranzano pas fitores se tij ne Luften e Castellammarese. Maranzano riorganizoi bandat italiane ...

World Trade Center

World Trade Center, shkurtuar WTC, ishte nje kompleks ndertesash i ndertuar 1973 ne lagjen Manhattan ne jug te Nju Jorkut. Me 11 shtator 2001 kullat binjake u shkaterruan prej nje sulmi ajror. Ne vendin ku ndodhej WTC eshte planifikuar te ngrihet ...

Watchmen (film)

Watchmen eshte nje film i 2009 i drejtuar nga Zack Snyder. Bazohet ne serine e viteve 1986–1987 te librave te animuar Watchmen e Alan Moore dhe Dave Gibbons. Pershtatja ne film perfshin kastin e perbere nga: Malin Akerman, Billy Crudup, Matthew G ...

11 Shtator

1931 - Salvatore Maranzano vritet nga njerezit e Çarles Luçianos. 1998 - Yevgeny Primakov zgjedhet kryeminister i Rusise. 1709 - Britania e Madhe, Holanda dhe Austria luftojne kunder Frances. 1948 - Henri Queuille zgjedhet kryeminister i Frances. ...

16 Nëntor

1944 - Qyteti Dueren, Gjermani, komplet u shkaterrua nga bombardua nga Forcat Aleate. 1996 - Nene Tereza pranon çmimin e qytetare e nderit e Shteteve te Bashkuara. 1957 - Vrasesi serik Edward Gein vrau dhe viktimen e tij te fundit, Bernice Worden ...

Robert De Niro

De Niro vjen prej nje familje artiste, nena e tij Virginia Admiral ka qene piktore, ati i tij Robert ishte piktor, skulptor dhe poet. De Niro u rrit ne pjesen e qytetit te New York City ne Little Italy ne Manhattan. De Niro ka qene i martuar dy h ...

Letërsia RTK

Letersia RTK eshte program argetues informues mbi dhe per letersine, i prodhuar dhe emituar nga Radio Televizioni Publik i Kosoves RTK. Autor i programit javore Letersia RTK eshte majlinda Bregasi. Emisioni zgjate 25 minuta dhe i kushtohet litera ...

Letërsia (kthjellim)

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Letersia. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Letersia shprehje gjitheperfshirese e shrimeve mbi leter, s ...

Letërsia shqipe me alfabet arab

Letersia shqipe me alfabet arab, e quajtur edhe alhamiada shqiptare eshte ajo pjese e letersise shqipe e kultivuar me shkrimin nepermjet alfabetit arab dhe qe zgjati per afro dy shekuj, deri me 1908 me Kongresin e Manastirit. Tradita e shkrimit t ...

Letërsia arbëreshe

Letersia arbereshe eshte nje dege e letersise se hershme qe u zhvillua jashte Kosoves. Ishte letersia e arberesheve te Italise Jugore. Ngulmimet e shqiptareve drejt ketij shteti njihen qe nga viti 1272, 1388 dhe 1393, po ato qe populluan mbi njeq ...

Prej letërsisë romantike deri te letërsia moderne

Prej letersise romantike deri te letersia moderne liber i akademikut Rexhep Qosja. Ky liber eshte ne sherbim te studenteve te Fakultetit Filologjik, te Programit studimor Gjuhe dhe Letersi Shqipe. Recensues te ketij libri jane prof. dr. Jorgo Bul ...

Populli, gjuha dhe letërsia shqiptare

"Populli, gjuha dhe letersia shqiptare" me Autor Gaetano Petrota. Perktheu nga origjinali Qemal Velija. Shtepia botuese "Almeira", viti i botimit 2008. Faqet e librit 624.

Muzika dhe letërsia

Muzika dhe letersia eshte nje liber i shkruar nga Vasil S. Tole. Botuar nga "Onufri", viti i botimit 1997. Faqet e librit 187. ☀Muzika ne vepren letrare eshte pjese e marredhenieve te letersise me artet e tjera. Duke dashur qe ne shtjellimet tona ...

Letërsia moderne shqipe (Sabri Hamiti)

Letersia moderne shqipe me autor: Sabri Hamiti. Botuesi: UET PRESS. Faqet e librit 558. Libri" Letersia moderne shqipe” eshte nje projekt i gjate kerkimor qe e ka shoqeruar studiuesin dhe akademikun Sabri Hamiti prej dyzet vjetesh. Jane studime q ...

Letërsia romantike shqiptare

Letersia romantike shqiptare eshte nje zhaner i letersise romantike. Romantizmi eshte nje epoke dhe shkolle letrare universale qe ka prekur te gjitha letersite kombetare te Evropes. Ne letersine kombetare evropiane romantizmi eshte vetem nje epok ...

Sabri Hamiti

Sabri Hamiti lindi me 10 maj 1950 ne Dumnice, Podujeve, nga baba Hamit Hamiti dhe nana Mehreme Duriqi. U rrit ne familje bashke me tri motra e dy vllezer. 1957 Hyri ne shkollen fillore ne vendlindje. 1968 Mbaroi gjimnazin ne Podujeve dhe u regjis ...

Lista e librave shqip: L

Lasgushi qindvjeçar, kritika/ese, Sabri Hamiti, SB.B.Faik Konica, Prishtine, 1999. Leja e njohtimit 1985, poezi, Sabri Hamiti, Rilindja, Prishtine, 1985. Lumturia kur behesh gjysh, shkruar nga Ali Manaj, 2005, Tirane Letersia e vjeter shqipe, lib ...

Çmimi Nobel për Fizikë

Çmimi Nobel per Fizike eshte çmimi me i larte per arritjet me te medha ne fushen e fizikes te cilin Akademia Rojale Suedeze e Shkencave sipas testamentit te Alfred Nobelit ua ndan nje ose disa fizikaneve brenda nje viti. Ky çmim eshte nje nga pes ...

Lista e fituesve të Çmimit Nobel për Fizikë

Çmimi Nobel per Fizike jepet çdo vit nga Akademia Mbreterore Suedeze e Shkencave. Kjo eshte nje nga gjashte çmimet Nobel qe u themelua me 1895 nga trashigimia e Alfred Nobel, e dhene per kontribute te shquara ne fizike. Te tjerat jane Çmimi Nobel ...

Dubravka Ugreshiq

Dubravka Ugrešić eshte shkrimtare e njohur nga Kroacia e cila qe prej vitit 1999 jeton ne Hollande. Me baba kroat dhe nene bullgare, Ugrešići u rrit ne qytetin e lindjes ne rajonin e Sisakut prane Zagrebit. Studioi letersi ruse dhe letersi te kra ...

Elizabeth Bishop

Elizabeth Peshkopi ishte nje poete dhe shkrimtare amerikane e tregimeve te shkurtera. Poete laureate e Shteteve te Bashkuara nga viti 1949 deri 1950, fituese e Çmimit Pulitzer per Poezi ne vitin 1956, fituese e Çmimit Kombetar per Liber, ne vitin ...

Tomas Tranströmer

U lind ne Stockholm me 1931. U rrit nga e ema mesuese, e divorcuar nga i shoqi gazetar. Ne Stockholm studioi psikologji dhe poezi. Nisi te shkruaje ne kohen e studimeve ne Sodra Latin School. Librin e pare" 17 Dikter”" 17 poema” e botoi me 1954 d ...

Natyralizmi

Natyralizmi eshte nje shprehje e cila mund ti referohet: Natyralizmi ne art Natyralizmi metafizik Natyralizmi ne filozofi Natyralizmi fetar Natyralizmi sociologjik Natyralizmi liberal Natyralizmi ne letersi

Natyralizmi sociologjik

Natyralizmi sociologjik eshte nje teori qe thote se bota natyrore dhe bota shoqerore jane afersisht identike dhe drejtohen nga parime te ngjashme. Natyralizmi sociologjik, ne tekstet sociologjike i quajtur thjesht dhe vetem natyralizem, mund te h ...

Natyralizmi liberal

Natyralizmi liberal eshte nje forme heterodokse e natyralizmit metafizik qe qendron ne hapesiren konceptuale midis natyralizmit shkencor te natyralizmit dhe supernatyralizmit. Kjo lejon qe njeriu te respektoje shpjegimet dhe rezultatet e shkencav ...

Natyralizmi në art

Natyralizmi ne art eshte nje term qe ne thelb nenkupton perfaqesimin e asaj qe eshte e dukshme, besnike deri ne detaje, ne krahasim me realizmin pa interpretimin e vleres. Tendencat natyraliste mund te regjistrohen pothuajse ne te gjitha epokat e ...

Natyralizmi fetar

Natyralizmi fetar nderthur nje botekuptim natyralist me idealet, perceptimet, traditat dhe vlerat qe jane shoqeruar tradicionalisht ne shume fe ose institucione fetare. "Natyralizmi fetar eshte nje perspektive qe gjen kuptimin fetar ne boten naty ...

Natyralizmi metafizik

Natyralizmi metafizik eshte nje botekuptim filozofik i cili pohon se nuk ka asgje tjeter perveç elementeve natyrore, parimeve dhe marredhenieve te llojit te studiuar nga shkencat natyrore. Natyralizmi metodologjik eshte nje baze filozofike per sh ...

E mbinatyrshmja

E mbinatyrshmja ose supernatyralizmi eshte koncepti i nje mbreterie ose domeni qe tejkalon, ose shtrihet pertej, ose eshte disi "siper" universit natyror hapesinor. Koncepti ndonjehere zbatohet per subjektet ose ngjarjet qe jane jashte sferes se ...

John Steinbeck

John Steinbeck ka pasqyruar jeten te eksploatuareve ne kohe krize ne vitet e 1930-a te shekullit 20. Temat baze jane jeta e njerezve qe bredhnin rrugeve, e fshatareve, rinise dhe grevisteve a ne vepra dominon natyralizmi dhe humori. Eshte fitues ...

Ivan Cankar

Ivan Cankar lindi ne vitin 1876 ne Slloveni. Ai u rrit nga nena e tij dhe ishte njeri nga shume femije te varfer qe emigruan ne Bosnje. Pas mbarimit te shkolles te ciklit te larte ne vendlindjen e tij, ai ka studiuar ne Shkollen e Larte Teknike R ...

Poeteka (revistë)

Revista botohet ne version shumegjuhesh: shqip dhe ne gjuhe te huaj. Revista Poeteka shperndahet ne 58 qendra universitare ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni, Itali, Austri, France, Spanje, Belgjike, Kroaci, Slloveni, Bosnje, Serbi, Britani e Madhe, B ...

Të lindur në Vlorë

Te lindur ne Vlore: roman me autor Fatmir Hysi dhe Aleko Minga, Arian Leka. Botuar ne Tirane nga "Ombra GVG", ne vitin 2012. Faqet e librit 270.

Politika kulturore në Shqipëri: Tiranë 29-30 prill 2001

Politika kulturore ne Shqiperi: Tirane 29-30 prill 2001 liber nga Arian Leka, Erion Kristo, Shaban Sinani. Botuar ne Tirane nga "Naim Frasheri", ne vitin 2001. Faqe 232. ISBN 99927-38-26-X

Shpina e burrit

Shpina e burrit tregime dhe novela me Autor Arian Leka. Shtepia botuese "Toena" Tirane, 2005. Faqet e librit 276. 13 tregime dhe novela ku shpalosen kaq bukur ndjenjat njerezore. Rrefime qe pershkruajne çaste te jetes, qe mund te perjetohen ne çd ...

Libër deti

"Liber deti" poezi me Autor Arian Leka. Faqet e librit 176. ISBN 978-99956-29-45-8 12 muaj kushtuar detit, njerezve qe i qendruan perballe dhe atyre qe i kthyen shpinen. 4 stine per dashurine dhe nje qytet – Durresin ne historine dhe perditshmeri ...

Lista e shkrimtarëve shqiptarë sipas kohës

Sterjo Spasse Mitrush Kuteli Pashko Vasa Migjeni Fan Noli Ernest Koliqi Asdreni Sejfulla Maleshova Filip Shiroka Gjergj Fishta Andon Zako Çajupi Lasgush Poradeci Jeronim de Rada Naim Frasheri Esad Mekuli Ndre Mjeda

Sejfulla Myftari

Sejfulla Myftari eshte nje humorist shqiptar lindi ne Skrapar, me janar 1950. Ka luajtur ne shume komedi dhe filma, ku ai ka spikatur me vecantine, freskine dhe origjinalitetin e tij nepermjet se ciles e ka lene gojehapur publikun. Eshte nje akto ...

Sterjo Spasse

Spasse ishte me prejardhje maqedonase, i lindur ne Gollomboç, njeri nga fshatrat maqedonishtfoles buze liqenit te Prespes. Spasse shkollen fillore e kreu ne Korçe, ndersa shkollen Normale ne Elbasan. Me pas nisi pune si mesues ne fshatin Derviçan ...

Dhimitër Shuteriqi

Dhimiter Shuteriqi ka qene publicist, partizan i Frontit Nacional-Çlirimtar ne Luften e Dyte Boterore, punonjes, bashkethemelues dhe drejtues i Lidhjes se Shkrimtareve, deputet i Kuvendit Popullor, shkrimtar dhe historian i letersise shqiptare.

Branko Merxhani

Aleksander Merxhani i njohur me emrin Branko Merxhani ka qene botues i te perkohshmes Perpjekja shqiptare, perkthyes, nder publicistet me te njohur te para Luftes se Dyte Boterore ne Shqiperi dhe gazetar ne Turqi. Ne publicistiken e tij shquhet p ...