ⓘ Çmimi i madh i Malajzisë 2015

                                     

ⓘ Çmimi i madh i Malajzisë 2015

2015 Çmimi i madh i Malajzise, titullar me pare si 2015 Formula 1 Petronas Çmimi i madh i Malajzise, ishte nje gare e Formula Nje qe u zhvillua me 29 Mars ne Cirkuitin Nderkombetar te Sepangut ne Kuala Lumpur te Malajzise. Kjo ishte gara e 17te e zhvilluar ne Çmimin i madh te Malajzise si nje ngjarje e Formula Nje, dhe e 35ta gjithsej.

Lewis Hamilton erdhi ne gare si kyresuesi i kampionatit me shtate pike para shokut te tij te skuadres Nico Rosberg, duke u ndjekur ngushte nga Sebastian Vettel, me tre pike me pak. Mercedes hyri ne gare me nje avantazh dymbedhjete pikesh ndaj Ferrarit ne renditjen e konstruktoreve.

Hamilton siguroi pol poziten ne nje sesion kualifikues me shi, pol pozita e 40te e karrieres se tij. Vettel fitoi garen, duke u nisur nga pozicioni i dyte. Ishte fitorja e 40te e karrieres se tij dhe fitorja e pare e Ferrarit qe nga 2013 Çmimi i madh i Spanjes.

                                     

1. Klasifikimi

Kualifikimi

Shenime
  • ^1 - Romain Grosjean mori nje penalitet duke ju zbritur dy pozicione per shkak se "la korsine pas mberritjes se tij."
  • ^2 - Roberto Merhi dhe Will Stevens ju garantua leja per te startuar nga stjartet e gares.

Renditja pas gares

  • Shenime: Vetem pese pozicionet e para jane te perfshire ne secilen renditje.
                                     
  • e mëdha të mëposhtëme janë programuar për tu zhvilluar në vitin 2015 Çmimi i madh i Meksikës është programuar për tu rikthyer në kalendarin e Formula
  • Çmimi i madh i Australisë 2009 zyrtarisht LXXIV ING Australian Grand Prix ishte një garë e Formula Një e zhvilluar më 29 mars 2009 në Cirkuitin Albert
  • fitoi. Vettel i nisi dy garat e para të sezonit në pol pozitë, dhe në Çmimin e madh të Malajzisë ai ishte 2.5 sekonda më i shpejtë se shoku i skuadrës Mark
  • sezonin 2015 Në Çmimin e madh të Rusisë, ekipi fitoi titullin e dytë për konstruktorë kurse Hamilton fitoi titullin e tij të dytë rresht në Çmimin e madh të