ⓘ Çmimi i madh i Hungarisë 2015

                                     

ⓘ Çmimi i madh i Hungarisë 2015

2015 Çmimi i madh i Hungarise ishte nje gare e Formula Nje qe u zhvillua me 26 korrik ne Hungaroring ne Mogyoród te Hungarise. Ishte gara e dhjete e sezonit 2015 dhe Çmimi i madh i Hungarise i 30te.

Daniel Ricciardo i Red Bullit ishte fituesi ne fuqi i gares, kurse Lewis Hamilton i Mercedesit hyri ne gare me nje avantazh 17 pikesh ndaj shokut te skuadres Nico Rosberg.

Ne nje Çmim te madh fantastik, Sebastian Vettel mori fitoren e dyte te sezonit, para dy Red Bullave te pilotuar nga Daniil Kvyat dhe Daniel Ricciardo.

                                     

1. Klasifikimi

Gara

Notes
 • ^1 – Will Stevens eshte i klasifikuar per shkak se ka gruar ne me shume se 90% te gares.
 • ^2 – Daniil Kvyat ju shtuan dhjete sekonda ne kohen e tij per shkak se tejkaloi limitet e pistes.

Renditja pas gares

 • Shenim: Vetem pese pozicionet e para jane te perfshire ne secilen renditje.
                                     
 • Korrik në Hungaroring në Mogyoród të Hungarisë Ishte gara e dhjetë e sezonit 2015 dhe Çmimi i madh i Hungarisë i 29të. Shënim: Vetëm pesë pozicionet e
 • e mëdha të mëposhtëme janë programuar për tu zhvilluar në vitin 2015 Çmimi i madh i Meksikës është programuar për tu rikthyer në kalendarin e Formula
 • Hamilton fitoi Çmimin e madh të Hungarisë nga pol pozita pas një seance kualifikim me polemika ku shoku i tij i skuadrës Alonso, i cili kishte vendosur kohën
 • pikë. Jaime Alguersuari mori vendin e tij dhe garoi në Çmimit të madh të Hungarisë 2009, duke e ruajtur vendin për pjesën e mbetur të sezonit. Alguersuari
 • shoku i skuadrës i Pastor Maldonados në Williams për sezonin 2013 më 28 nëntor 2012. Më 8 qershor 2013, Bottas u kualifikua i 3ti për 2013 Çmimin e madh të
 • kundër Hungarisë Gareth McAuley kundër Uellsit Ciaran Clark kundër Suedisë Burimi: UEFA UEFA Ekipi i Turnamentit Ekipit Teknik të UEFA - s i është dhënë
 • të madh të Hungarisë duke qënë i ngadaltë, çka i dha jo më shumë se vendin e 8të në nisje. Barrichello nuk ishte më mirë dhe u kualifikua vetëm i 13ti
 • në 2015 Çmimin e madh të Australisë. Familja e Verstappen ka një lidhje të gjatë me garimin. Babai i tij, Jos Verstappen, ka qënë një ish pilot i Formula