ⓘ Çmimi i madh i Kinës 2012

                                     

ⓘ Çmimi i madh i Kinës 2012

2012 Çmimi i madh i Kines, ishte nje gare e Formula Nje qe u zhvillua me 15 Prill 2012 ne Cirkuitin Nderkombtar te Shangait ne Shangai te Kines. Ishte Çmimi i madh i Kines i nente e rresht si nje gare e Kampionatit Boteror te Formula Nje. Gara kishte gjithsej 56 xhiro ishte gara e trete e sezonit 2012.

Gara u fitua nga piloti gjerman Nico Rosberg me Mercedes, pasi ai dominoi te gjithe garen per te marre fitoren e pare ne Formula Nje dhe te pare qe pas largimit nga GP2 Series gjashte vite me pare. Rosberg u be piloti i pare gjerman qe fiton nje Çmim te madh duke garuar me nje makine gjermane ne historine e Formula Nje. Kjo ishte gjithashtu fitorja e pare zyrtare e skuadres Mercedes-Benz qe nga 1955 Çmimi i madh i Italise, pas te ciles Mercedesi u largua nga Formula Nje per 35 sezone. Rosberg dominoi ndaj dyshes se McLaren Jenson Button dhe Lewis Hamilton duke i lene me shume se njezet sekonda mbrapa. Vete gara u karakterizua nga duele intesive ne te gjitha pjeset e pistave dhe 23 nga 24 pilotet startues e mbyllen garen. Kjo gare e pa skuderine HRT te vendoste nje rekord negativ, duke qene se kjo ishte Çmimi i madh i 39te i tyre rresht pa marre asnje pike.

                                     

1. Klasifikimi

Kualifikimi

Notes ^1 - Lewis Hamilton ju dha nje penaltitet me pese pozicione zbvritje per shkak se ndryshoi gearbox para fundjaves. ^2 - Jean Eric Vergne e nisi gare nga pit lane pasi skuadra e tij kishte bere ndryshime te shumta ne makine, duke shkelur rregulloren.
                                     
  • Vitin e shkuar ka pasur 20 Gara, por këtë vit ka 19 gara pasi u hoq çmimi i madh i Europës që bëheshe në Valencia. Stampa: F1 2013 Renditja e skuadrave
  • Çmimin e madh të Kinës kjo ishte pol pozita dhe fitorja e parë në historinë e Red Bullit. Në moshën 21 vjeç e 287 ditë, Vettel u bë piloti më i ri që fiton
  • Pas Kinës delegacioni i Kadaresë qëndroi dy javë në Vietnam, ku lufta vazhdonte. Ditën e fundit kur po kalonin lumin Mekong me një trap të madh i zuri
  • bë konstruktori më i ri pas Alfa Romeos në sezonin 1950 që fiton dy Çmime të mëdha të para ku merr pjesë. Në Çmimin e madh të Kinës Barrichello u kualifikua
  • raudin e 17 të Kinës Alonso mori një Pole Position por në garë përfundoi i dyti mbrapa fituesit Michael Schumacher. Pas garës së Kinës të dy pilotët
  • Botërori i Klubeve Topi i Bronztë 1 2011 Futbollisti i Vitit Amerikano - Jugor 2 2011, 2012 FIFA Çmimi Puskás 1 2011 Golashënuesi më i mirë në Campeonato
  • Double Xposure 2012 dhe I Am Not Madame Bovary 2016 ku ajo morri çmime nga ceremonia më prestigjioze si Festivali i Filmit dhe Çmimi Kali i Artë, Festivali
  • çmimi Grua e shquar nga Presidentja e Federatës së Grave Kineze dhe nënkryetare e Parlamentit të Kinës zonja Çhen Zhi Li.Në korrik të vitit 2012
  • Vitit: 2015 La Liga Ekipi i Sezonit: 2015 16 Çmimi Luis Aragonés: 2016 La Liga Ekipi i Sezonit i UEFA - s: 2016 17 UEFA Mbrojtësi i Sezonit: 2016 17, 2017 18
  • Erik Rosberg lindur më 27 qershor 1985 është një pilot gjerman garash, i cili garon aktualisht me skuadrën e Formula Një Mercedes. Ai garon me flamurin