ⓘ Trakia

                                     

ⓘ Trakia

Thrakia eshte nje rajon gjeografik dhe historik ne Evropen Juglindore, i ndare tani midis Bullgarise, Greqise dhe Turqise, i cili kufizohet nga malet e Ballkanit ne veri, deti Egje ne jug dhe Deti Zi ne lindje. Ai perfshin Bullgarine juglindore, Greqine verilindore dhe pjesen evropiane te Turqise. Kufijte e rajonit bazohen ne ate te Provinces Romake te Thrakes; tokat e banuara nga Thraket antike shtriheshin ne veri ne Bullgarine Veriore dhe Rumanine e diteve moderne dhe ne perendim ne rajonin e Maqedonise.

                                     

1. Etimologjia

Fjala Thrake u perdor per here te pare nga greket kur u referohej fiseve thrakiane, nga greket e lashte Θρᾴκη - Thrake, me prejardhje nga Thrāix Θρᾷξ. Ai i referohej fillimisht Thrakeve, nje popull i lashte qe banon ne Evropen Juglindore. Emri Evrope se pari iu referua Thrakes se duhur, para se te zgjerohej shume per tiu referuar konceptit te saj modern. Rajoni do te mund te kete marre emrin sipas lumit kryesor atje, Hebros, ndoshta nga fjala indoevropiane arg qe dmth. "White River" e kunderta e Vardarit, qe do te thote "Black River", Sipas nje teorie alternative, fjala hebros dmth. "dhia ”ne gjuhen thrake.

Ne Turqi, zakonisht permendet si Rumeli, Toke e Romakeve, per shkak te ketij rajoni qe eshte pjesa e fundit e Perandorise Romake Lindore qe u pushtua nga Perandoria Osmane.

                                     

2. Mitologjia

Per sa i perket mitologjise se lashte greke, emri duket se rrjedh nga heroina dhe magjistarja Thrakia, e cila ishte e bija e Oqeanit dhe Partenopes, dhe motra e Europes.

                                     
  • Maqedonia Lindore dhe Trakia greqisht: Ανατολική Μακεδονία και Θράκη është një nga trembëdhjetë rajonet administrative të Greqisë. Përbën pjesët verilindore
  • Xanthi Greqisht: Ξάνθη është qytet në Trakia në verilindje të Greqisë. Xanthi është i njohur si Iskeçe apo Ksanti në turqisht dhe Скеча Skeča
  • Buk në Qarkun Drame, Maqedonia e Egjeut, sot në zonën Maqedonia Lindore dhe Trakia në Greqi, afër kufirit me Bullgarinë. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας
  • Lozanës korrik 1923 u nënshkruan. Aleatët u larguan nga Anadolli dhe Trakia Lindore dhe Asambleja e Madhe Kombëtare e Turqisë e cila mbetet organi
  • unaze automobilistike, që përfshin vendin dhe përbëhet nga tre autostradë - Trakia Hemus dhe Cherno More. Nga ndryshimet demokratike në 1990, u ndërtuan 273
  • Arvanitët Arvanitët - Arbërorë - Një Popull i Harruar - film Greqia Çamëria Trakia Shkrimi i shqipes me gërma greke Arvanitasit Çamët në etnikumin shqiptar
  • arrit të frenoheshin për disa vite sulmet gote dhe ata të dëboheshin nga Trakia Në vitet e fundit të sundimit të Teodosit, duke përfituar nga sëmundja
  • Book Store. 1919. Marrë më shkurt 28, 2018. The Holocaust of Jews from Trakia and Macedonia në bullgarisht Arkivuar nga origjinali origjinali më 2010 - 01 - 27
  • përfshirë Aristotelin, tregojnë se Aesop ka lindur rreth vitit 620 pes në Trakia në një vend në bregun e Detit të Zi, i cili më vonë do të bëhej Mesembria