ⓘ Enel (One Piece)

                                     

ⓘ Enel (One Piece)

Enel eshte nje personazh i trilluar nga anime dhe manga One Piece. Ai ishte "Perendi" i Skypiea dhe antagonisti kryesor i Skypiea Saga, ai u perpoq te shkaterronte te gjithe ishullin e Skypiea me stuhite elektrike te krijuara prej tij, por u mund nga Luffy, megjithate Eneli arriti te mbijetoje dhe tani ai eshte ne Hene dhe u be sundimtari ri i saj.

                                     

1. Personaliteti

Enel mendon per veten e tij si nje zot i pathyeshem. Ai beson se ai eshte nje qenie hyjnore dhe i pavdekshem, me autoritetin per te bere, marre, ose shkaterruar gjithçka qe deshiron dhe eshte i afte te beje gjithçka. Si rezultat, ai shfaqet i patrembur, feminor, arrogant dhe pa nje kujdes ne bote. Enel nuk merr parasysh asnje jete perveç jetes se tij dhe nuk ka asnje shqetesim moral per te vrare mijera - perkundrazi, ai e sheh ate si detyren e tij te perendishme dhe qeshi maniakisht ndersa u perpoq te dergonte Skypiea ne denimin e saj. Me pak fjale, ai eshte nje narcisist amoral me nje kompleks Zoti, i cili u be edhe me i dukshem kur u nis per ne Hene, te cilen ai beson se eshte shtepia e Zotit.

Stili i tij i jeteses eshte i relaksuar dhe hedonist, dhe kur nuk po ndjek "detyrat e tij te perendishme" per te goditur vendasit e Skypiea per te folur kunder tij, ai e kalon kohen e tij duke fjetur ose duke ngrene ne rezidencen e tij, duke u pritur ne duar dhe kembe nga gra te bukura. Ky qendrim vazhdon ne betejat e tij, ku ai nuk eshte serioz dhe mezi merzitet - perkundrazi ai eshte i relaksuar dhe kenaqet duke thithur sulmet pa mundim dhe duke poshteruar kundershtaret e tij. Ne luften e tij kunder Kamakirit, ai madje shkoi te flinte ne mes te luftes ne menyre qe te provonte pavdekesine dhe epersine e tij. Ndonjehere, kunder nje kundershtari te bezdisshem si Usopp duke perdorur "Usopp Spell" e tij, ai thjesht ua hedh me mend stafin e tij sesa ti shokoje.

Per shkak te vetebesimit te tepert te Enel ne aftesite e tij ne luftime, skenaret e papritur e hedhin ate plotesisht jashte rojes, duke prishur Mantren e tij dhe per kete arsye, duke ndikuar ne aftesine e tij luftarake. Kjo u tregua kur ai deshperimisht u perpoq te bindte Wyper te mos perdorte numrin e refuzimit dhe kur vuri re se Luffy eshte imun ndaj rrufese, ai ishte plotesisht i humbur dhe i tmerruar dukshem.

Sidoqofte, ai gjithashtu jep nje fare njohjeje. Ai ishte i impresionuar me njohurite e Robin per qytetin e arte dhe ai i tha Luffy se ishte shume i guximshem kur e takoi ne arke.

                                     

2. Aftesite

Enel eshte jashtezakonisht i fuqishem, megjithese u duk se ishte me i dobet se shume personazhe aq te fuqishem sa ai per shkak te faktit se Luffy kishte imunitet te plote ndaj shumices se sulmeve te bazuara ne rrufe te Enel, dhe madje ishte ne gjendje te godiste Enel, ne saje te fuqive te tij prej gome. Fuqia e Enelit u demonstrua per here te pare kur ai mundi pa mundim Kamakirin dhe menjehere pasi mundi nje tjeter Shandia, Raki.

Enel ka nje njohuri dhe vetedije te madhe per objektet qe shume banore te ishujve te reve zakonisht nuk do te kishin, te tilla si nje kuptim i asaj qe eshte ari, pjeserisht per shkak te studimit te rrenojave te Oborrit te Siperm dhe ruajtjes se kesaj njohurie me xhelozi, duke e mbajtur ate nga banoret e tjere te ishull. Sidoqofte, para se te takohej me Luffy, ai nuk ishte ne dijeni te ekzistences se gomes. Ai eshte gjithashtu shume i zgjuar dhe ka nje aftesi te mahnitshme deduktive, duke pare me te shpejte permes mashtrimit te Robin dhe duke arritur ne perfundimin se Zilja e Arte e Kambanarise Shandorian nuk ishte ne Oborrin e Eperm, por pertej tij. Pavaresisht zhurmes se tij, parashikimi i Enel se loja e mbijeteses do te mbaronte me veten dhe kater te tjeret doli te ishte e rreme, pasi ai nuk mund te parashikonte mbijetesen e Luffy brenda stomakut te Nola-s.

Ai demonstron aftesi mjaft te mira manipuluese, duke perdorur tensionin Skypiean-Shandia nga 400 vitet e meparshme te gjakderdhjes te ndaluara vetem kohet e fundit nga perparimet e paqes nga Zoti i meparshem, Gan Fall per te nxitur kaos dhe lufte, duke shkaterruar te dy fraksionet ne proces dhe duke lene pak konkurrenca ne ekspeditat e tij ne Oborrin e Eperm dhe zbulimi i tij perfundimtar i Kambanores se Arte. Si rezultat i studimit te tij te gjere te rrenojave te Oborrit te Siperm, Enel gjithashtu ka nje kuptim te thelle te historise prapa origjines dhe politikes pas konfliktit 400 vjeçar dhe eshte plotesisht i gatshem te perdore njohurite dhe informacionet e permendura per qellime personale. Ai gjithashtu arrin te mashtroje Nico Robin, i cili eshte anetarja me inteligjent i Ekuipazhit te Kapeles prej Kashte dhe nje manipuluesr shume e afte ne te drejten e saj.

Enel ka nje force te jashtezakonshme fizike, pasi ka kapur lehtesisht nje pajisje te vendosur prej ari gjigande te arkes Maxim dhe e ka vendosur perseri me njeren dore. Ai zakonisht portretizohet si shume akrobatik, shpesh duke bere kthime prapa me nje dore dhe ka nje qendrese mbi mesataren, duke hequr dore nga shumica e sulmeve te Luffy. Enel gjithashtu e kishte goditur Zoron me kembe ne toke, dhe si rezultat toka u tund. Zoro me vone do te komentonte se forca e tij ishte monstruoze.

Enel duket se posedon nje njohuri te gjere te mekanikes dhe teknologjise. Ai personalisht e projektoi arken e tij fluturuese, Maksimin, dhe e di punen e saj brenda dhe jashte. Nese ndonje dem i behet pjeses se brendshme, ai eshte ne gjendje ta riparoje ate. Ai madje ishte ne gjendje te projektonte nje sistem te prodhimit te reve te stuhise, nje sistem te energjise elektrike dhe nje Jet Dial te sigurt per arken, ne rast se motoret kryesore demtoheshin.

Perveç kesaj, ai ka njefare vetedije per aspektet meteorologjike te qiellit. Gjithashtu ai ka njohuri te gjera mbi morine e numrave te shperndare neper Ishujt e reve.

                                     

2.1. Aftesite Fruti i Detit

Enel hengri frutin e vetetimes, nje frut i llojit Logia, i cili e lejon ate te shnderrohet, te krijoje dhe te kontrolloje vetetime. Kjo e lejon ate te perdore nje shumellojshmeri sulmesh te bazuara ne vetetime ose duke kanalizuar vetetima neper trupin e tij ose duke goditur daullet ne shpine, te cilat pothuajse te gjithe jane emeruar pas perendive te vetetimave nga kultura te ndryshme. Kur u amplifikuan nga anija e tij, ata u treguan se shkaterronin me lehtesi nje ishull. Kjo gjithashtu i jep atij aftesine per te rifilluar zemren e tij pasi eshte afer vdekjes, per sa kohe qe ai nuk ka ndonje plage fatale qe mund te anashkaloje fuqite e tij Logia, si dhe te rrise mantren e tij ne nivele te gjithedijshme. Per shkak te ketyre aftesive, fruti i tij eshte nje nga frutat e detit qe konsiderohet si "i pathyeshem" megjithese ne realitet, frutat e detit te llojit Logia jane larg nga te qenit me te vertete te pathyeshem.

Ai eshte gjithashtu i afte te perdore ne menyre kreative frutin e tij per te ngritur temperaturen e arit duke perdorur energjine elektrike, dhe me pas ta manipuloje dhe formesoje ate duke perdorur elektromagnetizem, duke ndertuar plotesisht tridencen e tij dhe arken personale fluturuese me fuqine e tij.

Mini-seriali i tij sugjeron qe ai nuk ka nevoje te marre fryme dhe mund te mbijetoje jashte atmosferes.                                     

2.2. Aftesite Haki

Enel ka aftesine e njohur si Ambicia e Vezhgimit, i njohur si "Mantra" ne Skypiea. Haki i tij permiresohet me tej nga fuqite e tij te frutit te detit, duke e bere ate praktikisht te gjithedijshem per mendimet dhe veprimet e Skypiea.

Me aftesi te mjaftueshme, ai mund ta perdore kete Haki per te parashikuar levizjet e nje kundershtari pak para se ti beje ato, duke e bere keshtu sulmin shume me te lehte per tu shmangur. Ky parashikim i shfaqet perdoruesit si nje imazh ose "parandjenje" e shkurter e asaj qe kundershtari do te beje ne mendjen e perdoruesit dhe demi qe perdoruesi do te shkaktoje nese sulmi ne te vertete "godet". Megjithese fuqia i lejon perdoruesit te parashikoje shumicen e sulmeve, mund te anashkalohet me mjete te ndryshme.

Me frutin e tij te vetetimes, Enel mund te marre vale elektromagnetike nga ajri, duke e lejuar ate te degjoje bisedat dhe gjithçka rreth tij me nje diapazon te jashtezakonshem: kjo e ka zgjatur gamen e Mantres se tij per te mbuluar afersisht te gjithe Skypiea. Per krahasim, shumica e prifterinjve te tjere mund te mbanin shenim vetem njerezit afer.

Ai nuk mund te parashikoje sulme te natyrshme te rastesishme, pasi Luffy arriti te anashkalonte Mantra te Enel duke kercitur grushtat e tij nga nje mur afer, per te parandaluar veten e tij dhe keshtu Enel te dinte se ku do te uleshin. Enel nuk arriti te dalloje pranine e Luffy brenda gjarprit gjigand Nola, duke e zbuluar vetem pasi u arratis. Gjithashtu nuk e ben perdoruesin me te shpejte se normalisht, keshtu qe aftesia e perdoruesit per te shmangur sulmet varet nga shpejtesia e tyre fizike; Enel nuk ishte ne gjendje te shmangte levizjen perfundimtare te Luffy sepse po levizte shume shpejt. Edhe vete Enel e pranon qe Mantra nuk eshte perfekte.

                                     

2.3. Aftesite Arma

Enel zoteron nje shkop te arte dhe eshte i afte ta perdore ate, duke u dhene goditje te fuqishme kundershtareve te tij me te. Enel ne thelb e perdor ate per te hedhur poshte kundershtaret e tij qe ai nuk i konsideron te denje te vdese nga duart e fuqive te tij elektrike. Ai gjithashtu e perdori ate gjeresisht kunder Luffy me trup gome, kur te gjitha sulmet me baze elektrike deshtuan. Ai e shnderroi ate ne nje sfurk tredhembesh me fuqite e tij te formimit te metaleve ne menyre qe te shpoj piratin e ri, si dhe duke perdorur energjine elektrike per te mbinxehur armen ne menyre qe te rrise demin e shkaktuar.

                                     

3. Kuriozitete

 • Enel perballet me Gokun gjate nje Dragon Ball x One Piece crossover gjate se ciles Enel po sulmon Tokion dhe Goku arrin ta luftoje ate. Gjate luftes dhe per shkak te veshtiresive qe Goku ka ne goditjen e Enel, Luffy vjen per te ndihmuar Gokun dhe se bashku ata kryejne nje teknike te quajtur gomu no kamehameha me te cilen e mposhtin ate.
 • Eneli eshte kundershtari i pare dhe deri me tani i vetmi i Luffy qe nuk eshte pirat as marinare ose anetare i Qeverise Boterore.
 • Oda konfirmoi se po te ishte Eneli nje pirat, shperblimi i tij do te ishte 500.000.000 beli.
 • Emri i Enel eshte i njejte me ate te ofruesit me te madh te energjise elektrike ne Itali.
 • Per me teper, emri i Enelit mund te jete nje reference per hyjnine e lashte mesopotamike Enlil dhe / ose hyjnine semite El nga e cila vijne shume emra te destinuar per te nderuar Zotin Biblik, te tilla si Mikaeli dhe Rafaeli.
 • Si nga aftesite, ashtu edhe nga modeli veçanerisht daullet tomoe te vendosura ne shpine, karakteri i Enel evokon fuqishem imagjinaten e hyjnise klasike japoneze Raijin. Llullat e vesheve te tij te zgjatura gjithashtu ngjajne me ato te shumices se pershkrimeve te Budes.


                                     
 • ワイパー Waipā është personazh fiktiv në One Piece Ai ishte udhëheqës i luftëtarëve të Shandia që luftoi Enel për ta marrur Oborrin e Epërme. Pas mposhtjes
 • Seria manga dhe anime e One Piece paraqet një mori personazhesh të krijuar nga Eiichiro Oda. Seria zhvillohet në një univers imagjinar ku një numër i
 • One Piece Ai është kapiten i Ekuipazhit Kapelës prej Kashte. Ëndërra e tij është të bëhet Mbret i Piratëve dhe ta gjejë thesarin legjendar One Piece
 • Piratëve Zoro 海賊狩りのゾロ Kaizoku - Gari no Zoro është personazh fiktiv në One Piece krijuar nga Eiichiro Oda. Ai është anëtar i Ekuipazhit të Kapelës prej
 • pilotuar nga Chang Wufei përdor një trident të rrezes. Personazhi i One Piece Enel mban një shkop që mund ta shndërroj në trident me fuqitë e tij elektrike