ⓘ Çmimi i madh i Hungarisë 2007

                                     

ⓘ Çmimi i madh i Hungarisë 2007

F1 Hungaria per vitin 2007 ishte Formula 1 gara e njembedhjete e sezonit F1 2007. Kjo gare u zhvillua ne fundjaven mes 3-5 gushtit ne Hungaroring ne Budapest. Lewis Hamilton hyri ne gare me dy pike me shume se kolegu i ekipit dhe konkurenti direkt per titull Fernando Alonso, dhe kishte 11 pike me shume se piloti i pozites se trete Felipe Massa pas gares kaotike per Çmimin e Madh te Evropes.

                                     

1. Kualifikimet

Sesioni i pare

Ne sesioin e pare te kualifikimeve Lewis Hamilton arriti poziten e pare me shpejtesi 1:19:570. Kjo ishte koha me e shpejte e fundjaves duke qene xhiroja e vetme me kohe nen 1:20.

Sesioni i dyte

Kete here Hamilton perseri arriti poziten e pare me shpejtesine me te madhe duke lene prapa Alonson for pole. Massa nuk arriti kohe as me te mire se te sesionit te pare keshtu qe me kete sesion mbaroi luften per kualifikim me te mire.

Sesioni i trete

Hamilton filloi udheheqjen ne fillim te sesionit te trete kualifikueslead i oercjellur nga Alonso, ai arriti kohen me te mire ne xhiron e pare por seshpejti koha e tije u tejkalua nga piloti gjerman Nick Heidfeld. Pas rreth dhjete minutash Hamilton perseri arriti kohe me te mire, perseri me kohe nen 1:20 duke mbetur prapa Alonso, Kimi Räikkönen, Nick Heidfeld, Kubica, dhe Trulli me nje kohe rreth 2:30. Pas kesaj Alonso kaloi ne pit stop per te nderruar gomat, edhe Hamilton duhej kaluar ne pit stopa. Alonso priti aq kohe ne pit stop sa qe paraqitja e tije ne xhiron kualifikuese ishte e fundit dhe koha qe dhe Hailton te kyçej kishte mbaruar, duke mbetur Hamilton pa tentim per te mbrojtur kohen kualifikuese. Ne kete xhiro te fundit Alonso arriti te tejkaloje kohen e kolegut te tije, Hamilton. I treti befasueshem u rradhit Heidfeld, pastaj Raikkönen, Rosberg, Ralf Schumacher, Robert Kubica, Giancarlo Fisichella, Trulli dhe Webber i fundit.

                                     

2. Gara

Para fillimit te gares incidenti mes piloteve te ekipit McLaren u ve nen hetim dhe nga ky hetim FIA erdhi ne perfundim qe Alonso duhej denuar me 5 pozita shtytje mbrapa duke u lene mundesi piloteve te mbledhin pike nga gara, kurse ekipi McLaren u privua nga piket e kesaj gare.

Hamilton udhehoqi çdo xhiro te kesaj gare, por ishte nen presion te plote te pilotit teFerrarit, Kimi Räikkönen, i cili ishte shume me garus se sa u paraqit gjate kualifikimeve. Fernando Alonso arriti te ngjitet nga pozita e tije e gjashte ne te katerten ne fund te gares pas pilotit te ekipit BMW Sauber, Nick Heidfeld i cili e humbi poziten e trete gjate gares. Alonso kaloi shume kohe pas pilotit te Toyotes, Ralf Schumacher.

                                     

3. Shtese

 • Xhiro me e shpejte: Kimi Räikkönen, 1:20.047 xhiro 70 me shpejtesi 197.029 km/h
 • Sakon Yamamoto e kishte garen e pare per ekipin Spyker.
 • Kjo ishte gara e pare ne te cilen pilot nga nje ekip tjeter e jo nga McLaren oseFerrari eshte kualifikuar ne rradhen e pare garuese.
 • Sebastian Vettel e kishte garen e pare per ekipin Toro Rosso.
 • Udheheqje: Lewis Hamilton 70 1 - 70
                                     
 • në rezultatin e garës. Tensionet u shfaqën sërisht në Çmimin e madh të Hungarisë 2007 ku gjatë sesionit të fundit kualifikues për pol pozitë, Hamilton
 • i vitit 2007 ishte kampionati i 58të botërorë në Formula 1, organizuar nga FIA. Ky kampionat filloi më 18 mars dhe mbaroi më 21 tetor të vitit 2007 pas
 • mëdha të mëposhtëme janë programuar për tu zhvilluar në vitin 2015. Çmimi i madh i Meksikës është programuar për tu rikthyer në kalendarin e Formula Një
 • Çmimin e madh të Hungarisë për të vazhduar garën për titullin kampion, pasi u nis nga vendi i tretë. Ai ja dedikoi fitoren pilotit Jules Bianchi, i cili vdiq
 • pikë. Jaime Alguersuari mori vendin e tij dhe garoi në Çmimit të madh të Hungarisë 2009, duke e ruajtur vendin për pjesën e mbetur të sezonit. Alguersuari
 • gjithashtu që Pic do të mentorohej nga ish piloti i F1 Olivier Panis. U raportua se në Çmimin e madh të Hungarisë 2012 pati një konflikt midis Pic dhe Glock
 • respektivisht, ai e vendosi këtë rekord në vitin 2003 në garën e Malajzisë dhe Hungarisë ky rekord u thye nga Sebastian Vettel në vitin 2008 me garën e Italisë
 • ekonomia e tretë në botë për nga Prodhimi i Brendshëm Bruto PBB dhe eksportuesi më i madh në botë i mallrave më 2007 Në terme absolute, Gjermania ka buxhetin