ⓘ Çmimi i madh i Italisë 2007

                                     

ⓘ Çmimi i madh i Italisë 2007

F1 Italia per vitin 2007 ishte Formula 1 gara e trembedhjete e sezonit F1 2007. Kjo gare u zhvillua ne fundjaven mes 7-9 shtatorit ne Autodromo Nazionale di Monza, ne Monza, Itali. Thuajse si pergjigje ndaj ekipit te Ferrarit per garen e kaluar per çmimin e madh te Turqise, ne kete gare pilotet e ekipit McLaren arriten 1-2 fitore ku Alonso ishte i pari.

Piloti debutues ne Formula 1 i ekipit McLaren, Lewis Hamilton arriti qe permes pozites se dyte te mbaj poziten e pare me 5 pike dallim nga kolegu i tij Fernando Alonso ne radhitjen e pergjithshme ne listen per kampion sezonal te piloteve. Ferrari e cila pritej qe te dominoje si nikoqire pas fitores se dyfishte ne garen e kaluar por ne kete gare dallimi nga McLaren u thellua ne 23 pike ne luften per kampion konstruktoresh.

                                     

1. Shtese

 • Kimi Räikkönen eshte piloti i pare i cili arriti ne podium me T-Car.
 • ^Xhiroja me e shpejte: Fernando Alonso, 1:22.871 Lap 15, 251.653 km/h
 • Udheheqje ne gare: Fernando Alonso: 48 1-20, 26-53; Kimi Räikkönen: 5 21-25.
                                     
 • Çmimi i madh i Italisë Italisht: Gran Premio d Italia është një nga garat më të rëndësishme dhe më jetëgjata të kalendarit të Formula Një. Çmimet e mëdha
 • i vitit 2007 ishte kampionati i 58të botërorë në Formula 1, organizuar nga FIA. Ky kampionat filloi më 18 mars dhe mbaroi më 21 tetor të vitit 2007 pas
 • mëdha të mëposhtëme janë programuar për tu zhvilluar në vitin 2015. Çmimi i madh i Meksikës është programuar për tu rikthyer në kalendarin e Formula Një
 • fitorja janë shënuar nga Sebastian Vettel në 2008 Çmimin e madh të Italisë Nga sezoni 2007 e deri në sezonin 2013, Toro Rosso ka përdorur motorrët V8 të Ferrarit
 • Pistën e Italisë në vitin 2006 vendosi kohën më të shpejtë në të 2 seancat praktike para ndeshjes. Vettel u konfirmua si shofer i BMW për vitin 2007 Ai doli
 • UEFA Mbrojtësi i Vitit: 2007 Premio internazionale Giacinto Facchetti: 2008 FIFA Urdhri i Meritës: 2008 UEFA Liga e Kampioneve Çmimi i Arritjes: 2009
 • më të bukur të Italisë në Konkursin Letrar Ndërkombëtar Tre colori me librin: In assenza di parole Në mungesë të fjalëve Çmimi i parë në seksionin
 • Rovereto 2000: Çmimi i artistit më të mirë lirik në Festivalin e Weksfordit Opera 2007 Annuario dell opera lirica in Italia. EDT srl. 2007 ff. 300
 • emërua portieri i parë i Italisë duke udhëhequr kombëtaren në titullin e katërt. Buffon u lirua nga të gjitha akuzat nga FIF më 27 qershor 2007 Pas ndëshkimit
 • 2008 me garën e Italisë Fernando Alonso ka lindur në Oviedo, një qytet në veri të Spanjës. Nëna e tij ka punuar në një dyqan, kurse babai i tij ka punuar