ⓘ Dragoi

                                     

ⓘ Dragoi

Dragoi ne mitologjine kineze ishte nje krijese mitologjike pozitive. Koka e tij i perkiste nje krokodili, trupi nje gjarpri, kthetrat nje luani dhe syte nje miu. Ai mbahej si nje krijese shume e fuqishme dhe shume e zgjuar. Vete froni i perandorit quhej froni i dragoit. Kur vdiste nje perandor mendohej se shpirti i tij shoqerohej nga nje dragua i kalter ne nje keshtjelle mbi rete e cila nuk mund te shikohej nga te vdekurit. Mendohet se figura e pare e nje dragoi eshte paraqitur nga nje luftetar kinez i cili kishte si simbol nje gjarper. Pasi mundte kundershtaret e tij ai shtonte ne stemen e tij nje pjese te stemes se tyre, si kthetrat e luanit, briret e drerit etj.

                                     

1. Dragoi ne mitologjine boterore

Mesopotamia

Mušḫuššu eshte nje perbindesh gjarpri, si dragoi, nga mitologjia e lashte Mesopotamiane me trupin dhe qafen e nje gjarpri, ballinat e nje luani dhe kembet e pasme te nje zogu. Ne disa pjese te Testamentit te Vjeter, Leviathani eshte historizuar si nje simbol per kombet qe qendrojne kunder Zotit. Rahab, nje sinonim per "Leviathan", eshte perdorur ne disa fragmente biblike ne lidhje me Egjiptin. Isaia 30: 7 deklaron: "Sepse ndihma e Egjiptit eshte e pavlefshme dhe e zbrazet, prandaj une e quaja ate" Rahabin e heshtur ". "Ne Ezekiel 29: 3-5 dhe 32: 2–8, faraoni i Egjiptit pershkruhet si nje" dragua "tanin. Ne tregimin e Bel dhe Dragoit nga shtesat apokrifike per Danielin, profetin Daniel sheh nje dragua qe adhurohet nga babilonasit. Daniel ben "embelsira te grurit, yndyren dhe floket"; dragoi i ha dhe shperthen Daniel 14: 23-30.

                                     

2. Dragoi ne mitologjine Shqiptare

Ndryshe nga vendet e tjera evropiane dragoi ne mitologjine shqiptare perfaqeson nje qenie pozitive qe lufton kunder kuçedres per te çliruar njerezit nga te keqijat e saj. Edhe nje trim i caktuar mund te kthehej ne dragua duke pasur tre zemra. Psh.: Muji edhe pse nuk permendet specifikisht si nje trim dragua ai paraqet tipare karakteristike te dragoit. Ne rastin e plagosjes se rende te tij, tregohet me detaje se si trupi i tij mjekohej nga lepirjet e nje ujku dhe gjarpri dhe se ne kraharor kishte tre zemra.

                                     
 • Dragoi kinez eshte nje krijesë legjendare në mitologjinë, folklorin dhe kulturën kineze. Dragonjtë kinezë kanë shumë forma të ngjashme me kafshët si breshkat
 • Pit dhe Dragoi titulli origjinal: Pete s Dragon është një film amerikan, zhanri fantazi aventurë, me regji të David Lowery dhe skenar të David Lowery
 • Skeda: Dragoi i fildishtë.jpg Dragoi i fildishtë Roman me Autor Fatos Kongoli. Shtëpia botuese: Toena, viti botimit 2006. Numri i faqeve 332.
 • Princesha dhe dragoi sipas përrallave të Anton Çettës është një shfaqje teatrale e luajtur në teatrin Dodona në Prishtinë. Premiera e kësaj shfaqjeje
 • Nuri Dragoi Zhepovë, 1951 - Tiranë, 15 tetor 2020 ka qenë gazetar dhe historian shqiptar. U lind në Zhepovë të Dëshnicës së Përmetit. Me një karrierë
 • ujë. Thuhet se dragoi ndodhej në krahinën e Atalisë në qytetin e Allajas. Mbret aty ishte Selviou, një kundërshtar i të krishterëve. Dragoi për shumë vite
 • në Përmet, turpi i politikës shkruar nga gazetari dhe studiuesi Nuri Dragoi 2006. Eposi i kreshnikëve, pregatitur nga studiuesi Vladimir Zoto, 2006
 • Flamuri i Uellsit quhet Dragoi i kuq, ai përbëhet nga nga një dragua, në një fushë të gjelbër dhe të bardhë. Përfaqësimi ekzakt i dragoit nuk ekziston
 • Ne të tre 1985 Karuseli 1990 I humburi 1992 Kufoma 1994 Dragoi i fildishtë 1999 Ëndrra e Damokleut 2004 Lëkura e qenit 2003 Te
 • Ismail Kadare, 1990 Draftimi i Kushtetutës, Autor prof.dr.Arsim Bajrami Dragoi i shportës, roman për fëmijë, Ramadan Haziri, 2005. Dy Kamberë në një derë
 • e Bashkuar në 1964, nga Universiteti Oxford Press Briani dhe Dhelpra Dragoi i Mashtruar Pula që shtroi vezët e diamantit Pata tullace Jankyn dhe shtriga