ⓘ Hera

                                     

ⓘ Hera

Hera ishte bashkeshortja legjitime e Zeusit dhe konsiderohej si mbrojtesja e familjes dhe grave te martuara Binjakja Romake ishte JUNONA. Lidhja Heres me Zeusin ka qene shume para se keta te dyte te martohen.

Ata takoheshin fshehte. Kur harmonizohen dhe stabilizohen marredheniet ne mes te Zotave tjere te Olimpit dhe Zeusit si sundimtar te pergjithshem, atehere, keta te dy lidhin Martese. Hera lajmerohet ne shume tregime mitologjike te asaj kohe.

Si me karakteristike per te ishte se, ajo, perveç femijeve te vete, rritte dhe kujdeset edhe per femijet tjere. Denonte tradhtine martesore dhe me ashpersi te pashoq luftonte kunder dashnoreve te burrit te saj.

Ne kohen e luftes se famshme dhe tragjike te Trojes, ajo ishte perhere e angazhuar ne mbrojtje te grekeve luftetar dhe merrte pjese ne prurjen e shume vendimeve te rendesishme per luften.

                                     
  • Hera Björk u lind më 29 mars, 1972 në Reykjavík Hera në atmosferën e Eurovizionit filloi që nga viti 2008 duke qenë zëri i dytë për Islandën në Festivalin
  • është një këngë Islandeze me zhanër Pop nga Hera Björk, e shkruar dhe kompozuar nga Örlygur Smári dhe Hera Björk. Kjo këngë do riprezantojë Islandën në
  • anulua për shkak të pandemisë së COVID - 19. Kjo do të ishte hera e saj e dytë në konkurs dhe hera e parë si këngëtare solo. Më vonë u konfirmua se ajo do
  • prill 1994 në Teatrin Point në Dublin, Irlandë. Deri në vitin 2019, ishte hera e fundit që konkursi u mbajt në prill. Prezantuesit ishin Cynthia Ní Mhurchú
  • e ftohta të marsit është një roman i shkruajtur nga Ismail Kadare. Është hera e parë që Kadareja del hapur përballë realitetit shqiptar, i zymtë dhe pesimist
  • Stadiumin Olimpiko të Romës, kjo ishte hera e 8 - të që finalja e ligës se kampionëve u mbajt ne Itali dhe hera e katërt në Olimpiko të Romës. Finalja ishte
  • EBU, Vendosën që shtetet që do mbanin FUKP do ishin random. Viti 2004 dhe hera e dytë u mbajt në Lilhamer të Norvegjisë. Në Norvegji rezultatet përfunduese
  • Emmelie de Forest në 2013 me këngën e saj Only Teardrops Kjo do të jetë hera e tretë që kjo garë do të zhvillohet në Danimarkë, ku për herë të fundit
  • në Kardif të Uellsit. Kjo ishte hera e dytë që këto ekipe do të përballeshin në një finale të këtij kompeticioni, hera e parë ishte në vitin 1998. Real